Bravčové mäso sa u nás doma posledné roky varilo málo. Bolo aj obdobie, keď som bravčové nejedla vôbec. Prestalo mi chutiť, keď som bola tehotná. V poslednej dobe som sa k nemu vrátila. Z času na čas si opečieme krkovičku, alebo urobím živánsku do rúry. Ale na to, ako som navarila po dlhom čase bravčový perkelt veru nezabudnem. Totiž, keď mal náš najmenší syn rok, začala som mu pomaly do jedálnička radiť bežné jedlá. Uvarila som perkelt s tarhoňou, že možno ochutná trošku cestovinky so šťavou. A on to všetko zjedol s takou chuťou, že som mu ešte dokladala a pohľad naňho bol fakt na nezaplatenie. Odvtedy viem, že mäskom so šťavou uňho zabodujem. A verím, že aj u vás. Lebo u nás sa tento jednoduchý perkelt s tarhoňou už udomácnil.
Na prípravu najčastejšie používam bravčové pliecko. Niekedy ho varím aj z krkovičky. A ak máte radi tradičné jedlá, vyskúšajte aj môj segedín!
Bravčový perkelt
- 1 kg bravčového pliecka
- 2 stredne veľké cibule
- 1 strúčik cesnaku
- čierne korenie
- 2 ČL mletej červenej papriky
- soľ
- olej
- 1 stredne veľký zemiak
Cibuľu nakrájame nadrobno a strednom plameni podusíme na oleji. K cibuli pretlačíme strúčik cesnaku. Pridáme na kocky nakrájané bravčové plece, mleté čierne korenie a na prudšom plameni opražíme 5 minút. Potom pridáme mletú červenú papriku, soľ, krátko, len minútu ešte opečieme a podlejeme trochou vody alebo vývaru. Pridáme najemno nastrúhaný surový zemiak a na miernom ohni varíme 30-40 minút. Občas premiešame, ak treba, podlejeme ešte vodou. Podávame s ryžou, tarhoňou alebo haluškami. Dobrú chuť!
Tarhoňa sa pripravuje tak, že na oleji opečieme suchú cestovinu mierne dohneda. Zalejeme vriacou vodou, posolíme a varíme asi 15-18 minút domäkka. Na 1 šálku tarhone dávam 1,5 šálky vody.
Ak vyskúšate bravčový perkelt podľa môjho receptu, podeľte sa o to v komentároch.
Ela