Ako často si doprajete mäso? Ja som ho niekedy jedla oveľa častejšie, pokojne aj 4-5x do týždňa a neprišlo mi to čudné. Obedy v práci sa väčšinou niesli v tomto duchu a na večeru som znova varila niečo mäsové. S manželom sme však postupne dospeli k tomu, že mäso jedávame striedmejšie a tak nám to vyhovuje. Neviem si síce predstaviť, že by som mäso nejedla vôbec, pretože mi chutí. No oveľa viac už dbám na to, aby bolo kvalitné a z dobrého zdroja, preto naňho najradšej zájdeme do obľúbeného mäsiarstva. Raz za čas potom pripravím takéto hovädzie ragú na pive z jedného hrnca.
Recept mám z preslávenej knihy Umenie francúzskej kuchyne, ktorú napísala Julia Child. Poznáte jej príbeh? Američanka, ktorá sa vďaka manželovej práci dostala do Paríža, si postupne zamilovala francúzsku kuchyňu a spolu s dvoma priateľkami napísala kulinársku bibliu, ktorá zmenila pohľad amerických žien na domáce varenie. Je to príručka plná základných postupov, receptov a rôznych variácií na jedlá, ktoré sa bežne pripravujú vo francúzskych domácnostiach. Postupne sa však rozšírili aj za hranice a tak sa aj u nás varí hovädzie po burgundsky alebo beef bourguignon a pečie tart z pâte sablée, teda z krehkého maslového cesta. Ak budete mať niekedy chuť, pozrite si film Julie & Julia. Je práve o živote Julie Child, avšak zaujímavo popretkávaný príbehom zo súčasnosti, kedy sa jej menovkyňa, iná Julie, rozhodne počas jedného roka pripraviť všetkých 524 receptov z jej knihy. Áno, aj ja som si knihu kúpila po zhliadnutí tohto filmu :)
A teraz už poďme na recept, jednoduché hovädzie ragú na pive. Dúfam, že mi Julia prepáči, že som okrem mäsa a cibule prepašovala do hrnca aj koreňovú zeleninu, takto to máme radi. Inak je však dobré postup zachovať a dúfam, že budete rovnako nadšení jeho chuťou. Ideálny chod na nedeľný obed či sviatok pre celú rodinu. Viete si ho pripraviť aj dopredu a pred servírovaním zohriať a dokončiť.
Hovädzie ragú na pive
/pre 4 osoby/
- 750 g hovädzieho mäsa (napr. hovädzie zadné)
- bravčová masť/rastlinný olej
- 4 cibule
- 1 celý cesnak
- 2-3 stredné mrkvy
- 1 petržlen
- 1 šálka hovädzieho vývaru
- 2-3 šálky svetlého piva
- zväzok byliniek
- 1 a 1/2 PL kukuričného škrobu
- 1 PL vínneho octu
- 1-2 ČL cukru (podľa potreby)
Mäso nakrájame na 5-10 cm dlhé a 1 cm hrubé kúsky. Usušíme utierkou. Osolíme, okoreníme a opečieme na panvici na troche oleja/masti, dáme bokom. Na panvicu pridáme olej a cibuľu nakrájanú na plátky smažíme za pravidelného miešania 10 minút dozlata. Cibuľu odložíme bokom.
Na panvicu, kde sa smažila cibuľa, vlejeme vývar a necháme prevrieť. Premiešame, aby sa výpek z cibule zmiešal z vývarom.
Do hrnca, ktorý môže ísť do rúry, alebo do vyššieho pekáča, uložíme polovicu mäsa, na to polovicu cibule. Na cibuľu dáme mrkvu a petržlen nakrájané na hrubšie kúsky. Znova uložíme mäso a cibuľu. Pridáme na polovicu prekrojenú hlávku cesnaku.
Zalejeme vývarom a pivom tak, aby mäso bolo takmer ponorené. Vložíme bylinky.
Pečieme pri 160 st. C približne 2,5 hodiny. Mäso je hotové, keď sa doňho ľahko zabodne vidlička.
Dokončenie omáčky: vyberieme bylinky, zlejeme šťavu do panvice, pridáme škrob, vínny ocot a podľa chuti trošku cukru. Povaríme 3 minúty, podľa potreby ešte dochutíme soľou, korením.
Omáčku zalejeme späť na mäso, takto môže byť hovädzie ragú pripravené vopred.
Pred podávaním ho ešte 5 minút povaríme, aby sa dobre prehrialo. Podávame so zemiakmi či ryžou.
Ak vyskúšate hovädzie ragú na pive podľa môjho receptu, podeľte sa o to v komentároch.
Ela