Ak po nociach nespávate a rozmýšľate, ako uvariť najjednoduchšiu a najlahodnejšiu zeleninovú polievku zároveň, mali by ste vedieť, že mňa zase v snoch naháňajú obludný bujón s vegetou. Aj keď som vegetu poznala odmala, s odstupom času a vo vlastnej kuchyni som postupne zistila, že ju nepotrebujem. Čím viac som pri varení od základov spoznávala jednotlivé kombinácie korenín a chutí, tým viac mi bolo ľúto, že pri všetkých tých dochucovadlách zabúdame na skutočnú chuť jedla. Veď ak si už dám tú námahu uvariť domáci vývar z kostí, načo by som do neho ešte pridávala aj bujón? U nás doma varí vývar manžel každú nedeľu a ak sa zvýši, zamrazím ho a používam do iných polievok alebo omáčok. Možno vám aj on raz prezradí svoje tajné triky pri varení :) Ja zatiaľ nahodím jednoduchý postup na 100% domácu zeleninovú polievku s parádnymi haluškami.
Zeleninová polievka
/4 porcie/
- 1 cibuľu
- 3 menšie mrkvy
- 2 petržleny
- 1 kaleráb
- 1/2 menšieho zeleru
- zelerovú vňať
- 1,5 l vody (časť môžeme nahradiť vývarom)
- olivový olej
- soľ
- čierne korenie
- bobkový list
- drvenú rascu
- voliteľné: 1/2 ČL mletej kurkumy a 1/2 ČL mletej papriky
Na halušky:
- 1 vajce
- celozrnnú múku alebo krupicu – cca 45 g, množstvo podľa veľkosti vajíčka
- štipku soli
- petržlenovú vňať
Cibuľu nasekáme nadrobno, zeleninu pokrájame. Na olivovom oleji speníme cibuľku, keď je sklovitá, pridáme zeleninu a orestujeme. Toto je základ, venujte kúskom zeleniny aspoň 4-5 minút, aby sa poriadne opražili, čím zo zeleniny získate oveľa viac chuti, ako len samotným uvarením. Počas restovania pridáme čierne korenie, bobkový list, drvenú rascu. Môžete pridať aj kurkumu a papriku (vždy až tesne pred zaliatím vodou, inak zhorkne). Zalejeme vodou, pridáme zelerovú vňať, privedieme do varu, posolíme a necháme 20 minút variť na miernom plameni.
Medzitým si pripravíme halušky: Vajce rozbijeme do misky, pridáme soľ, petržlenovú vňať a múku (použila som 20 g ovsenej a 25 g celozrnnej pohánkovej – boli veľmi jemné a mäkké). Dobre vymiešame a nahádžeme cez haluškár do polievky. S haluškami polievku varíme ešte 5 minút.
P.S.: Ak varíte napríklad aj zeleninu ako prílohu, tak je tiež škoda vyliať z nej vývar. Radšej si uvarte túto jednoduchú polievku :)
Ak vyskúšate poctivú zeleninovú polievku podľa môjho receptu, podeľte sa o to na FB Zo srdca do hrnca alebo na Instagrame s hashtagom #zosrdcadohrnca Alebo mi napíšte komentár tu dole :)
Ela
V surovinach pišete zelerová vnať že sa použije..ale v postupe som nikde nenašla kde a kedy sa ta zelerova vňať pridava…
zdravím Andrea, zelerovú vňať pridávam do vody ktorou zalejem zeleninu. Aby sa vyvarila v polievke, urobí dobrú chuť. V lete čerstvú, v zime sušenú alebo mrazenú. Podľa chuti aj iné bylinky – petržlen, tymián, alebo aj vňať mladej cibuľky, zaviazať nitkou a máme ‚bouqet garni‘. Doplním to, vďaka za upozornenie :-)
Ďakujem krasne:-) polievočka chutila…
na zdravie:)
[…] vodu prisoliť keď začne vrieť. Vývar z tejto zeleniny si nechajte, máte skvelý základ na rýchlu polievku. Zeleninu vysypeme na pekáč, trochu posolíme, polejeme olivovým olejom, prekvapneme trochou […]
Ja zas v postupe vidim kedy sa ma pridat vnat tak potom neviem.
lebo som to doplnila po upozorneni ;)
Ahaaa ;) v poriadku ja ju idem dnes robit..
dobrú chuť prajem, u nás dnes bola krémová karfiolová :)
Rada sa k tejto polievočke vraciam, patrí k mojim najobľúbenejším čo varím :.)
to ma velmi tesi Andrea! :) ja som ju nedavno trochu obmenila a varim ju aj so sosovicou a psenom, niekedy prihodim na blog postup ;)